Συντελεστές του προγράμματος

Οι μαθητές της σχολικής μας μονάδας είναι οι βασικοί συντελεστές των εργασιών. Τις περισσότερες εργασίες πραγματοποίησε ένας μικρός αριθμός (γύρω στους 20). Η πλειοψηφία, όμως, των μαθητών βοήθησε στην εύρεση πληροφοριών, στη συλλογή αλλά και στη συγγραφή των ερωτηματολογίων που έχουν δοθεί.

Οι εργασίες που έχουν αναρτηθεί έχουν την αφετηρία τους τη σχολική χρονιά 2011-2012. Ο χρόνος ανάρτησης δεν σημαίνει ότι η εργασία πραγματοποιήθηκε τη συγκεκριμένη σχολική χρονιά. Οι καθηγητές που υποστηρίζαμε τη συγκεκριμένη θεματική δίναμε στους μαθητές φωτοτυπημένες σελίδες για περίληψη ή/και για προβληματισμό και συζήτηση. Συνάδελφοι που δεν συμμετείχαν στο πρόγραμμα συνεισέφεραν με τις ιδέες τους. Προχωρούσαμε την καταγραφή της ιστορίας σταδιακά. Για παράδειγμα, με έναν από τους συνεντευξιαζόμενους είχαμε ανταλλάξει μηνύματα τον Δεκέμβριο του 2012, είχαμε έρθει σε πρώτη επαφή και συνομιλία με ομάδα παιδιών τον Φεβρουάριο του 2013. Συνέντευξη πήραμε, με άλλους μαθητές, την επόμενη σχολική χρονιά -τον Νοέμβριο του 2013. Στη συνέχεια έγινε το βίντεο και η αποφώνηση της συνέντευξης οι οποίες ολοκληρώθηκαν, αντίστοιχα, Ιανουάριο και Φεβρουάριο του 2014. Οι αναρτήσεις των εργασιών μας στα κανάλια slideshare.netκαι youtube.comδηλώνουν το χρόνο ολοκλήρωσης τους και μόνο.

Για την ιστορία, οι δράσεις που οδήγησαν στο υλικό αυτό, με τους εκπαιδευτικούς που είχαν αναλάβει την υποστήριξή τους, παρουσιάζονται παρακάτω.

2011-2012 (Τοπική Ιστορία - παρουσίαση της περιοχής που ζούμε ως μέρος εργασιών στο μάθημα της Πληροφορικής, ενότητα πολυμέσων)

Καραμπίνης Τάσος -ΠΕ20

2012-2013 (Τοπική Ιστορία. Δράση «Διάλογοι» του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού και του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών)

Λυκοκάπη Μαρία -ΠΕ02