2019-2020: Αμπελόκηποι Αθήνας: Γνωρίζουμε το αστικό μας τοπίο παίζοντας

Οι δραστηριότητες του προγράμματος θα γίνονται σε συνεργασία με τις δράσεις:

• της Συντακτικής και Φωτογραφικής Ομάδας Εργαστηρίου Πληροφορικής
  • της καταγραφής μνημείων (σε συνεργασία με την MONUMENTA) και
  • του Περιβαλλοντικού προγράμματος: "Ακολουθώντας τα ίχνη του φυσικού τοπίου, των μνημείων και της μνήμης"

Κυνήγι θησαυρού Αμπελοκήπων (σε συνεργασία και με το 1ο Σύστημα Προσκόπων Αμπελοκήπων).

Επιτραπέζιο (Πληροφορίες και συζητήσεις πάνω στη δημιουργία του στο η-μάθημα: http://e-mathisi.mysch.gr/course/view.php?id=35 με τους κωδικούς μας)

Ηλεκτρονικό (για σταθερούς υπολογιστές, για κινητά) [προσχέδιο για: σταθερούς, κινητά]

Βιωματικό με τη χρήση τεχνολογίας

Αρχικό σχέδιο κατασκευής επιτραπέζιου παιχνιδιού,

Α' έκδοση ηλεκτρονικού παιχνιδιού,

Βίντεο με φωτογραφίες από την κατασκευή του επιτραπέζιου παιχνιδιού και με σελίδες του ηλεκτρονικού

Συντελεστές προγράμματος:

Μαθητές:

Δανάη, Ελεάνα, Ελισσάβετ, Ελισόνα, Ελπίδα, Ευδοξία, Ηλιάνα, Θεοδώρα, Ιωάννα, Κλαούντια, Μανάτ, Μάρθα, Μαρία, Νεφέλη, Νουρ, Πάολα, Ραφαέλλα, Ρόζα, Σόφη, Στέλλα, Χριστίνα, Αλέξης, Ευστράτιος, Παναγιώτης, Πίλο, Σταύρος, Σωκράτης.

Εκπαιδευτικοί:

• Μαριάνθη Ζίχναλη, ΠΕ04
  • Καραμπίνής Τάσος, ΠΕ86
  • Χατζημιχαήλ Γαβριήλ, ΠΕ04 (συντονιστής)