Ευρωπαϊκό έργο με τίτλο «STEMforyouth - Προώθηση των Θετικών Επιστημών (STEM) μέσω επιστημονικών προκλήσεων και οι επιπτώσεις τους στην καθημερινή ζωή και εργασία». Horizon 2020.

Η σχολική μας μονάδα θα συμμετάσχει στην πιλοτική εφαρμογή των ενοτήτων σε τυπικές και άτυπες μορφές εκπαίδευσης (σχολεία, εκπαιδευτικά ινστιτούτα, πανεπιστήμια, κέντρα επιστημών, φεστιβάλ επιστήμης κα) (Σεπτέμβριος 2017-Μάιος 2018).

Πληροφορίες για το έργο θα βρείτε στη σελίδα του Ευγενιδείου εδώ.

Η επίσημη σελίδα του προγράμματος είναι εδώ.

Συγκεκριμένα θα υλοποιηθούν δύο προσκλήσεις εφαρμοσμένης μηχανικής.

Ρομπότ που αποφεύγει εμπόδια στο χώρο.

-Περίληψη σε: ελληνικά, αγγλικά.

-Οδηγός  υλοποίησης δράσης για καταφόρτωση (download) σε: ελληνικά, αγγλικά

Ηλιακό Ρομπότ B.E.A.M.

-Περίληψη σε: ελληνικά, αγγλικά.

-Οδηγός  υλοποίησης δράσης για καταφόρτωση (download) σε: ελληνικά, αγγλικά.

- Παρουσίαση Έργου: Πιλοτική εφαρμογή

- Αξιολόγηση Έργου: Πιλοτική εφαρμογή

Δραστηριότητες:

-Προπαρασκευαστική δραστηριότητα: Ανθεκτικό Τραπέζι από Χαρτί

-Παρουσίαση δραστηριότητας ηλιακού ρομπότ

-Κατασκευή ηλεκτρονικού κυκλώματος

-Κατασκευή ηλιακού ρομπότ Β.Ε.Α.Μ.

_______________

-Παρουσίαση δραστηριότητας ρομπότ που αποφεύγει εμπόδια

-Προγραμματισμός - Διορθώσεις

-Ανάλυση του κώδικα