Καλές πρακτικές στην εκπαίδευση.

Erasmus+ Programme, project: CULtural PEER learning for integration.

Το 56ο Γυμνάσιο Αθήνας συμμετέχει στο έργο: CULPEER for integration - Cultural and peer-learning approaches for successful integration of disadvantaged youth and refugees at school level (Προσεγγίσεις πολιτισμικής εκπαίδευσης και εκπαίδευσης μέσω συνομηλίκων για την επιτυχή ένταξη, σε σχολικό επίπεδο, κοινωνικά μειονεκτούντων νέων και προσφύγων).
Tο έργο ξεκίνησε τον Δεκέμβριο του 2016 και έχει διάρκεια 2 έτη. Αποτελεί δράση ΚΑ2 του Προγράμματος Erasmus+ .

Στην υλοποίηση του έργου συμμετέχουν σχολεία και εκπαιδευτικοί οργανισμοί από τη Βουλγαρία, την Ελλάδα, την Ιταλία, τη Σλοβενία και τη Γερμανία. Συμμετέχουν 3 σχολεία, μια περιφερειακή σχολική διεύθυνση που συνδέεται με 22 σχολεία και 6 ΜΚΟ που ασχολούνται με πολιτιστικές και κοινωνικές δραστηριότητες και με την ενίσχυση/βελτίωση της σχολικής εκπαίδευσης. Από την Ελλάδα τα σχολεία που συμμετείχαν σε δραστηριότητές του ήταν από τη Διεύθυνση Α' Αθήνας το 9ο Ενιαίο Λύκειο και το 56ο Γυμνάσιο.
Στο πλαίσιο του έργου αναπτύχθηκε και υλικό με προτάσεις εφαρμογής.

Συντονιστές του προγράμματος CULtural PEER learning for integration (VG-IN-NW-16-24-023076) στο σχολείο μας: Ίλυα Χατζησάρρου και Τάσος Καραμπίνης

__________________________________________________________________________________________

Το σχολείο μας στο σεμινάριο του προγράμματος στην Κολωνία της Γερμανίας (23-29/10/2018)*:

CULPEER: Παράσταση από τους Arena y Esterasαπό τους μαθητές που συμμετείχαν (από το σχολείο μας ήταν η Εύα και ο Κώστας) με την υποστήριξη και συμμετοχή των Arena y Esteras, Δραστηριότητες προγράμματος, Ψηφιακή αφήγηση (βίντεο), Ψηφιακή αφήγηση (κείμενο), Συνοπτικό βίντεο σχετικά με όλες τις δραστηριότητες του προγράμματος στην Κολωνία/ CULPEER teacher tutorial

Δραστηριότητες στο πλαίσιο του προγράμματος στη "Θρυαλλίδα". Συμμετοχή 9ου ΓΕΛ και 56ου Γυμνασίου Αθήνας

Δραστηριότητες στο πλαίσιο του προγράμματος στο 56ο Γυμνάσιο Αθήνας

Φωτογραφίες...

IMG_1962
IMG_2004
IMG_20180928_123952
start stop bwd fwd

*Να ευχαριστήσουμε την Edumotiva (European Lab for Educational Technology), την equalita (Institut equalita- Institute for qualification and networking in Europe) και τη Διεύθυνση Α΄Αθήνας για την υποστήριξη τους.