Δράσεις ρομποτικής, ηλεκτρονικών, σχεδίασης κινούμενων σχεδίων, 3Δ σχεδίασης και εκτύπωσης*

(Οι ομάδες συνεργάζονται κάθε Τρίτη και Πέμπτη: 13:20-15:20)

Βίντεο 1 από τις δραστηριότητες των μαθητών.

Βίντεο 2 από τις δραστηριότητες των μαθητών.

Για την κατασκευή των ρομπότ Lego Mindstorms οι ομάδες μας χρησιμοποιούν:

-τα σχέδια που υπάρχουν μέσα στο σετ των ρομπότ καθώς και αυτά του δικτυακού τόπου,

-τις προτάσεις από το πρόγραμμα Erasmus+ RoboESL στο οποίο συμμετείχε το σχολείο μας (και μέσω του οποίου προμηθεύτηκε τα Lego Mindstorms ρομπότ),

-τα μαθήματα του κ. Chris Theodorou στην πλατφόρμα udemy (Lego Mindstorms EV3. Εισαγωγή με απλά βήματα και τεχνικές)

Για τις ηλεκτρικές κολλήσεις επιλέγουμε έτοιμα κυκλώματα. Τις κολλήσεις τις πραγματοποιούμε με τα υλικά που προμηθευτήκαμε από το πρόγραμμα Horizon 2020 (Προώθηση των θετικών επιστημών μέσω επιστημονικών προκλήσεων και οι επιπτώσεις τους στην καθημερινή ζωή και εργασία)

Για τη 3Δ σχεδίαση και εκτύπωση οι μαθητές χρησιμοποιούν τα προγράμματα:

-sketchup (που χρησιμοποιήθηκε στο παρελθόν σε κοινές δραστηριότητες Πληροφορικής - Τεχνολογίας στο σχολείο μας)

-freeCAD (το οποίο χρησιμοποιήσαμε στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ MakeITReal)

-tinkerCAD (το οποίο εισάγουμε από φέτος σε κοινές δραστηριότητες κατασκευών Φυσικής - Πληροφορικής  μιας και διαθέτει δυνατότητες 3D σχεδίασης αλλά και προσομοίωσης κυκλωμάτων -όπως του arduino)

Για τη δημιουργία κινούμενων σχεδίων έχουμε εγκαταστήσει στο εργαστήριο Πληροφορικής τα προγράμματα: pivot and stykz.