Αμπελόκηποι Αθήνας και Αθλητισμός

(Πληροφορίες μέσα από έρευνα και σ υνεντεύξεις σχετικά με τις ομάδες της ευρύτερης περιοχής των Αμπελοκήπων Αθήνας)

Οι παρακάτω εργασίες έγιναν στο πλαίσιο Περιβαλλοντικών Προγραμμάτων ομάδων που ασχολήθηκαν με την περιοχή των Αμπελοκήπων Αθήνας καθώς και της Συντακτικής και Φωτογραφικής Ομάδας του Εργαστηρίου Πληροφορικής που έχει και την τελική επιμέλεια της εγκάρσιας αυτής δράσης που ξεκίνησε το 2011.

Ομάδες της περιοχής των Αμπελοκήπων Αθήνας:

-Αμπελόκηποι Αθήνας και ομάδες της ευρύτερης περιοχής κατά τη διάρκεια του μεσοπολέμου (και πιο συγκεκριμένα μεταξύ: 1929-1935):

(με σχόλια βασισμένα στα αποκόμματα εφημερίδων που αναφέρονται στα τεύχη Α' και Β')

Σημείωση: Η εύρεση των ψηφιακών πηγών από τους μαθητές για τη δημιουργία των παραπάνω τευχών έγινε με τη χρήση του φύλλου εργασίας καθώς και των πηγών που αναφέρει και τους συνδέσμους του symbaloo! (με αντίστοιχο φύλλο εργασίας πραγματοποιήθηκαν και οι υπόλοιπες αναζητήσεις ομάδων της ευρύτερης περιοχής των Αμπελοκήπων Αθήνας).

-Αμπελόκηποι Αθήνας και ομάδες της ευρύτερης περιοχής μετά το 1943 (και πιο συγκεκριμένα μεταξύ: 1944-1954):

- Ομάδες μετά τη δεκ '70:

• τεύχος Α'
  • τεύχος Β' και
  • τεύχος Γ' (ομάδες/ σύλλογοι/ γυμναστήρια/ σχολές που αθλούνται οι μαθητές μας). Εργασία των μελών της ομάδας. Ολοκλήρωση 2021.

-Φύλλο εργασίας με τις ομάδες που εντοπίσαμε μέσα από αναζητήσεις σε ψηφιακές εφημερίδες, στο διαδίκτυο, σε βιβλία για την περιοχή των Αμπελοκήπων Αθήνας του κ. Νίκου Παραδείση, στη διπλωματική εργασία του κ. Ανδρέα Μπαλτά καθώς και σε συνεντεύξεις και προφορικές μαρτυρίες κατοίκων της περιοχής. εδώ.

Από συνεντεύξεις μελών των ομάδων μας:

- Πέρα Κλουμπ (συνέντευξη Μάκη Καλογεράτου και βίντεο της ομάδας μας για την Πέρα Κλουμπ)

Θρίαμβος Αμπελοκήπων

Λευκός Αστήρ

- Παναθηναϊκός:

--Ξιφασκία (Συνοπτική παρουσίαση του τμήματος ξιφασκίας του Παναθηναϊκού Α.Ο. από την ομάδα μαςΨηφιακή αφήγηση. Δημήτρης Χατζησαράντος, Αθλητές: Δέσποινα Γεωργιάδου (σπάθη -κείμενο συνέντευξηςβίντεο συνέντευξηςπροπονήσεις&αγώνες), Μαρινέλα Πεδιαδιτάκη (ξίφος ασκήσεως -κείμενο συνέντευξης), Προπονητές: Σαΐνης Χρήστος (σπάθη -κείμενο συνέντευξηςβίντεο συνέντευξης)),

--Ποδόσφαιρο Σάλας (Συνοπτική παρουσίαση του τμήματος φούτσαλ του Παναθηναϊκού Α.Ο. από την ομάδα μας, Τριανταφυλλιά Κολώτση (Τεχνική Διευθύντρια και Υπεύθυνη τμήματος  Ακαδημιών Φούτσαλ  του Παναθηναϊκού), Θεόδωρος Ντάρλας (Εκπρόσωπος τμήματος της ομάδας Φούτσαλ του Παναθηναϊκού), Μάρκο Μίτσιτς (Γυμναστής τμήματος Φούτσαλ του Παναθηναϊκού και Υπεύθυνος  πράσινης ανάπτυξης του τμήματος), Άρης Ζάχος (Προπονητής Κ-14 της ομάδας Φούτσαλ του Παναθηναϊκού), Παρουσίαση φούτσαλ από την ακαδημία του Παναθηναϊκού σε μέλη της Συντακτικής και Φωτογραφικής Ομάδας του Εργαστηρίου Πληροφορικής του 56ου Γυμνασίου Αθήνας (βίντεοφωτογραφίες), Βιωματική δράση στο Ζάππειο με τις ακαδημίες του ποδοσφαίρου σάλας της ομάδας του Παναθηναϊκού καθώς και συνέντευξη με τον ταλαντούχο αθλητή της ομάδας, μέλος της εθνικής Ελλάδος, κύριο Κωνσταντίνο Στυλιανόπουλο)

-----------

ΥΓ. Η πλειοψηφία των πληροφοριών προέρχεται από έρευνα σε ψηφιακές εφημερίδες και περιοδικά. Υπάρχουν και αρκετές συνεντεύξεις.

Συντελεστές:

Η Συντακτική και Φωτογραφική Ομάδα του Εργαστηρίου Πληροφορικής έχει 13 χρόνια ζωής. Έχουν πάρει μέρος σε αυτή πάνω από 150 μαθητές καθώς και 7 εκπαιδευτικοί: Ζωή Κανέλλη και  Βασίλης Χονδρογιάννης  (1), Μαρία Λυκοκάπη και Φωτεινή Κοντονίκα (2), Θάλεια Μπουσιοπούλου (4), Σοφία Μαναγλιώτου (10) και Τάσος Καραμπίνης (13).  Η φετινή ομάδα αποτελείται από τη Σοφία Μαναγλιώτου, τον Βασίλη Χονδρογιάννη   και τον Τάσο Καραμπίνη.