Το πρόγραμμα "Η δική μου επιχείρηση" απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίου.

Δίνει έμφαση στην κατανόηση επιχειρηματικών εννοιών και παράλληλα εστιάζει στην ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών (soft-skills). Μέσα από ποικιλία πρακτικών δραστηριοτήτων ειδικά σχεδιασμένων για την υποστήριξη διαφορετικών τρόπων μάθησης, οι μαθητές μαθαίνουν να χρησιμοποιούν κριτική σκέψη, να δουλεύουν σε ομάδες και να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες .

Το πρόγραμμα πραγματοποιείται σε 6 ενότητες με την υποστήριξη έμπειρων εθελοντών –συμβούλων από τον επιχειρηματικό κόσμο. Οι μαθητές θα δουλέψουν πάνω σε ειδικά σχεδιασμένο, διαδραστικό υλικό του ΣΕΝ/JA Greece, βασισμένο στην τεχνογνωσία του διεθνούς οργανισμού Junior Achievement Worldwide.

Το σχολείο μας, στο πλαίσιο των μαθημάτων Πληροφορικής και Τεχνολογίας της Β' Γυμνασίου, συνεργάζεται με το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων/Junior Achievement Greece (ΣΕΝ/JA Greece κατά το σχολικό έτος: 2014-2015

Πρόγραμμα:

Βίντεο από την υλοποίηση της δράσης στο σχολείο μας

Συμμετέχοντες:

Τμήμα: