Ενδεικτικό υλικό από σχολικές γιορτές που πραγματοποιεί το 56ο Γυμνάσιο Αθήνας με τη συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών της σχολικής μας μονάδας:

28η Οκτωβρίου:

Γλυκό του φθινοπώρου πρωτοβρόχι, 15081940+, Άσμα ηρωικό και πένθιμο για τον χαμένο ανθυπολοχαγό της Αλβανίας, Μάνα ελληνίδα του 40, Το τρελοβάπορο, Όμορφη και παράξενη πατρίδα, Της δικαιοσύνης Ήλιε νοητέ, Η γαλανόλευκη και η ιστορία της, 2018, 2019Αριστεία-Βραβεία-Παρέλαση 2021, Χρονικό 1940, Βίντεο για την 28η: Α, Β(Δες τον Β' ΠΠ μέσα σε 7 λεπτά), 2022 (βίντεο, φωτογραφίες, κείμενο, utube: έπαρση μεγάλης ελληνικής σημαίας, τι γιορτάζουμε;)  2023 (φωτογραφίες, βίντεο, παρέλαση)

17η Νοέμβρη:

Μνήμη Πολυτεχνείου (12), Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, Στρατόπεδο τεθωρακισμένων Γουδή (τότε και σήμερα), Κτήριο Αρείου Πάγου (πρώην φυλακές Αβέρωφ), ΕΑΤ-ΕΣΑ -ειδικό ανακριτικό τμήμα της ελληνικής στρατονομίας, ΕΑΤ-ΕΣΑ, συνέντευξη με τον κ. Μανταίο, βίντεο συνέντευξης με τον κ. Μανταίο, φωτογραφίες από την επίσκεψή μας στο κολαστήριο του ΕΑΤ-ΕΣΑ.

Ήχος/ Τραγούδια: Εδώ Πολυτεχνείο, Κάποτε θα' ρθουν να σου πουν, Είμαστε δυο είμαστε τρεις, Το τρελοβάπορο, Ο δρόμος, Όταν σφίγγουν το χέρι, Το γελαστό παιδί, Της Δικαιοσύνης ήλιε νοητέ, Αποσπάσματα από επεισόδια της "Μηχανής του χρόνου": Αποτυχημένη απόπειρα Αλ. Παναγούλης κατά Γ. Παπαδόπουλου, Ο βασανισμός του Αλέκου Παναγούλη από την ΕΑΤ-ΕΣΑ, Τα βασανιστήρια στην ταράτσα της Μπουμπουλίνας (προβολή στο πλαίσιο της σχολικής μας εορτής).

2018, 20192020 (Κείμενο: 1, 2, Παρουσίαση: 1, 2, Στιγμιότυπα Παρουσίασης), 2021 (Χρονικό, Ποιήματα, Πολυτεχνείο-17/11/1973, (Ο λεβέντης, Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί, Της Δικαιοσύνης ήλιε νοητέ)με στίχους ), 2022 (φωτογραφίες, τραγούδια χορωδίας, βίντεο), 2023 (παρουσίαση-"κορμός" της γιορτής, βίντεο από τη γιορτή, βίντεο από εργασίες ομάδων μας που  χρησιμοποιήθηκαν στη γιορτή: παράδοση Αθήνας-Πειραιά στους Γερμανούς, απελευθέρωση Αθήνας-συνεντεύξεις)

Χριστουγέννων:

Περιγραφή της βυζαντινής εικόνας της γέννησης του Χριστού, Βασιλόπιτα, Φάτνη, Κόντογλου και Άγιος Βασίλης, Κάλαντα, Κάλαντα Χριστουγέννων (Ικαρίας, Ηπείρου, Ισπανίας), Κάλαντα Πρωτοχρονιάς (Μακεδονίας, utube: ΠαραδοσιακάΔωδεκανήσων, ΗπείρουΙκαρίας, Κερκυραϊκά, Κύπρου, Μυτιλήνης, Πόντου, Χίου), 2018. 2019. 2021 (Χριστουγεννιάτικα διηγήματα: Παραμονή Χριστούγεννα, Χριστούγεννα στη σπηλιά, Θείον όραμαΕυχές από μαθητές μας), 2022 (Παρουσιάσεις: Γιορτή Χριστουγέννων-κείμενα, Κάλαντα, Φάτνη, Χριστουγεννιάτικο δέντρο, Καισάρεια Καππαδοκίας / Βίντεο γιορτής / Κάλαντα και Χριστουγεννιάτικα τραγούδια από: Αλβανία (Ja na erdhi Viti i Ri Kenge per femije me tekst ne shqip)Ja na erdhi Viti i Ri Kenge per femije me tekst ne shqip), Γεωργία (საახალწლო სიმღერა)საახალწლო სიმღერა), Πολωνία (Cicha noc  Silent Night - Noche de paz - Douce nuit - Polish song with Eng - Spa and Fr subtitles)Cicha noc  Silent Night - Noche de paz - Douce nuit - Polish song with Eng - Spa and Fr subtitles), Φιλιππίνες(Pasko Na Naman (O Kay Tulin Ng Araw) Lyrics)Pasko Na Naman (O Kay Tulin Ng Araw) Lyrics)), 2023 Γιορτή Χριστουγέννων

Τριών Ιεραρχών:

Γιορτή των γραμμάτων, Γιορτή της Παιδείας, Προσφορά των 3 Ιεραρχών σε Παιδεία, μαθητές και δασκάλους, Μ. Βασίλειος, Μ. Βασίλειος και θεμελίωση της Χριστιανικής κοσμολογίας, Μ. Βασίλειος και φιλανθρωπία, Σενάριο γιορτής 3 Ιεραρχών, 2020.

Αποκριάς:

25η Μαρτίου:

Ελληνική επανάσταση του 1821, Ευαγγελισμός της Θεοτόκου, Συμβολή της γυναίκας στην επανάσταση του 1821, Λεοντόκαρδες (Μπουμπουλίνα, Μαυρογένους), Μαντώ Μαυρογένους, Θεατρικό για την Μαντώ Μαυρογένους, Περήφανοι όλοι, 2019.

Πάσχα:

Κάλαντα του Λαζάρου, Οι πόνοι της Παναγιάς, Χριστός Ανέστη

Τελετή λήξης με θέμα τις Φιλιππίνες:

Φιλιππίνες -Αθήνα. Ένα ταξίδι στο χώρο, το χρόνο και τον πολιτισμό: Βίντεο γιορτής, συντονιστές εκπαιδευτικοί, ομιλίες εκπαιδευτικών, μαθητών, θέματα: χοροί, θρησκεία, κουζίνα, γλώσσα, λαϊκή παράδοση, Φιλιππίνες - Ελλάδαμαθήματα φιλιππινέζικων, παρουσίαση φιλιππίνων: 1 και 2, μουσική και χορός: tinikling, φαγητά: spring rolls,  leche flan, sweet and sour chicken

2022-2023: Προετοιμασίες για τη γιορτή, Τραγούδια και χοροί, Αποσπάσματα από τη γιορτή, Η γιορτή μέσα από ερασιτεχνικό βίντεο, "Πες το με δικά σου λόγια" (το τραγούδι μας)