Αμπελόκηποι Αθήνας: Η γειτονιά μου, Φύση, Θρησκεία, Πολιτισμός

Η ομάδα θα ασχοληθεί με:

• τη βελτίωση του σχολικού κήπου,
  • την καταγραφή κτηρίων της περιοχής, σε συνεργασία με τη MONUMENTA και τον Δήμο Αθηναίων, στο πλαίσιο της δράσης "Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία",
  • την καταγραφή των τοπικών θρησκευτικών κοινοτήτων που ανήκουν οι μαθητές μας.

Επίσκεψη στο ίδρυμα Γεωργίου Ζογγολόπουλου στις 13/10/2021

Ξενάγηση στην Αθήνα με τον κύριο Θανάση  Γιοχάλα στις 25/10/2021

Σχολικός κήπος (αλλαγές στο σχολικό έτος)

Θρησκευτικές κοινότητες μαθητών μας και συνεντεύξεις

Καταγραφές κτηρίων σε συνεργασία με την MONUMENTA ("τα μνημεία είναι γύρω μας", "καταγράφω ένα μνημείο")

1. κτήριο στην οδό Γυθείου 8:

-καταγραφή κτηρίου στην οδό Γυθείου 8

-συνέντευξη με τον κύριο Παπαθεοδώρου Φαίδωνα (κάτοικο της περιοχής και Πρόεδρο του Πολιτιστικού και Περιβαλλοντικού Συλλόγου Κέντρου Αμπελοκήπων, αδελφό του ιδιοκτήτη που μας ξενάγηση στο σπίτι και μας έδωσε επιπλέον πληροφορίες)

-καταγραφή των οικημάτων της οδού Γυθείου, φωτογραφίες και πληροφορίες σχετικά με αυτά (κείμενο, βίντεο

2. Παρουσιάσεις για τη δράση "το παιδί, η πόλη και τα μνημεία":

-Τελική παρουσίαση εστιασμένη στις καταγραφές που πραγματοποιήθηκαν (μονοκατοικία στην οδό Γυθείου, προσφυγικά Αμπελοκήπων)

--Κείμενο παρουσίασης

--Προετοιμασία παρουσίασης των δράσεών μας, Παρουσίαση της δράσης μας στην Τεχνόπολη, Μια μέρα στην Τεχνόπολη, Δισκεδάζοντας στην  Τεχνόπολη.

3. Διαδικτυακό παιχνίδι με βάση τις πληροφορίες που έχουμε βρει:

Υπεύθυνοι προγράμματος: Καραμπίνης Τάσος, Μπετζέλου Κατερίνα, Μαναγλιώτου Σοφία