Το σχολείο μας ιδρύθηκε το 1979 ως Μικτό Ημερήσιο Γυμνάσιο Αμπελοκήπων. Το 1983 μετονομάστηκε σε 56ο Γυμνάσιο Αθήνας.

Τον πρώτο χρόνο λειτούργησε σε μισθωμένο κτίριο, σε μια πολυκατοικία στην οδό Φωκίδος στους Αμπελόκηπους –μαζί με άλλες Σχολικές Μονάδες. Από το 1980 μεταφέρθηκε στην οδό Αχαΐας, όπου είχε ανεγερθεί ένα νέο κτίριο στο οποίο είχαν μεταφερθεί οι μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Το Γυμνάσιο χρησιμοποίησε τις αίθουσες του παλιού κτηρίου που είχαν αδειάσει. Το παλιό κτήριο του σχολικού συγκροτήματος είχε χτιστεί επί Γεωργίου Παπανδρέου, την περίοδο 1930-1934, σε σχέδια του γνωστού μοντερνιστή αρχιτέκτονα Άγγελου Σιάγα.
Aρχικά, το ωράριο ήταν πρωί και απόγευμα. Το πρωί έκανε μάθημα η Α’ Γυμνασίου και το απόγευμα η Β’ και η Γ’ Γυμνασίου. Στη συνέχεια, με τη δημιουργία και νέας πτέρυγας στο χώρο, το ωράριο λειτουργίας έγινε πρωί-απόγευμα. Αν και από την περίοδο εκείνη στόχος ήταν να βρεθεί χώρος για να στεγαστεί η Σχολική Μονάδα του 56ου Γυμνασίου Αθήνας σε δικό της κτίριο, και παρά τις κατά καιρούς υποσχέσεις για την υλοποίηση του στόχου, αυτό δεν έχει γίνει ακόμα. Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού.

Περισσότερα για την ιστορία της σχολικής μας μονάδας θα βρείτε εδώ.

Το σχολείο μας, με τη μείωση του αριθμού των μαθητών στην εκπαίδευση, Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια, είναι, πλέον, πρωινό.

Φέτος, σχολικό έτος 2022-2023, στο σχολείο μας εργάζονται 32 εκπαιδευτικοί και φοιτούν 277 μαθητές και μαθήτριες κατανεμημένοι σε δώδεκα (12) τμήματα και στις τρεις τάξεις του Γυμνασίου.

Διαθέτει, από το σχολικό έτος 2017-2018 όπου χωρίστηκε στα δύο μια αίθουσα, 11 αίθουσες διδασκαλίας, ένα εργαστήριο Πληροφορικής, ένα εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, που λειτουργεί και ως αίθουσα διδασκαλίας, και ένα εργαστήριο Τεχνολογίας. Σε μια μικρή αίθουσα-γραφείο λειτουργεί δανειστική βιβλιοθήκη ενώ σε δύο (2) αίθουσες, όπως επίσης και στο εργαστήριο Πληροφορικής, υπάρχουν εγκατεστημένα Διαδραστικά Συστήματα Διδασκαλίας. Στην αυλή του Σχολικού Συγκροτήματος υπάρχουν ανοικτά γήπεδα καλαθοσφαίρισης (μπάσκετ)/ πετοσφαίρισης (βόλεϊ) και χειροσφαίρισης (χάντμπολ).