Το 56ο Γυμνάσιο Αθήνας συνέχισε και φέτος τη συνεργασία του με φορείς της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

- Συνεργασία με Πανεπιστήμια Λετονίας και Ιταλίας σε πρόγραμμα Erasmus+ (συντονιστές των μαθημάτων στο 56ο:  κυρία Μαριάνθη Ζίχναλη και κυριος Αναστάσιος Καραμπίνης)

- Συνεργασία με το ΕΚΠΑ, Θεολογικό τμήμα, όπου φοιτητής πραγματοποίησε την πρακτική του στο σχολείο (μέντορας: κυρία Αικατερίνη Μπετζέλου)

- Συνεργασία με την ΑΣΠΑΙΤΕ Αθήνας, για 4 συνεχή χρονιά, όπου τρεις φοιτητές του τμήματος πραγματοποίησαν τις απαραίτητες παρακολουθήσεις καθώς και την πτυχιακή τους εργασίας στο σχολείο μας (υπεύθυνος επόπτης: κύριος Αναστάσιος Καραμπίνης)

- Συνεργασία με την Α’ Αθήνας και το Πανεπιστήμιο Πειραιά, όπου φοιτητής του τμήματος πραγματοποίησε μέρος της πρακτικής του άσκησης στο σχολείο μας (επιβλέπων: κύριος Αναστάσιος Καραμπίνης)