Συντακτική και Φωτογραφική ομάδα Εργαστηρίου Πληροφορικής 2023-2024

Αμπελόκηποι και Συνεντεύξεις:

- Ελένη Παπαβασιλείου (κείμενο, βίντεο συνέντευξη από κ. Πέτρο Παπαπετρόπουλο)

- Μίτση - Δήμητρα Πικραμένου (συνέντευξη: ως κατοίκου της περιοχής, ως συγγραφέα)

Ψηφιοποιήσεις:

--Η σημασία της αγωγής κατά την προσχολικήν ηλικίαν (Ελένης Παπασπύρου, Διευθύντριας «Αθηναϊκής Σχολής»)

--Παράγκες, Καταστροφή και Δημιουργία, με βασική αναφορά στις παράγκες στον Ιλισό (φυλλάδιο του κ. Ανδρέα Τζώνη που  δίνονταν δωρεάν από το Καναδικό Ινστιτούτο που φιλοξένησε την έκθεση με τίτλο: "Παράγκες: Destruction and Creation"). Επίσης, τρία ερασιτεχνικά βίντεο από τις παρουσιάσεις στο Καναδικό Ινστιτούτο (Παράγκες. Καταστροφή και Δημιουργία, με βασική αναφορά στις παράγκες στον Ιλισό. Φωτογραφίες του κ. Ανδρέα Τζώνη, Παράγκες. Καταστροφή και Δημιουργία. Σχέδια του κ. Ανδρέα Τζώνη., Ιλισός - Παράγκες - υπογειοποίηση.)

Αμπελόκηποι Αθήνας και Κινηματογράφος/ Ντοκιμαντέρ...:

Ταινίες, τηλεοπτικές εκπομπές, ντοκιμαντέρ:

(Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς των μαθητών μας που μας βοήθησαν στην προσπάθεια αυτή.
Ανάλογα με τον βαθμό καταλληλότητας της ταινίας (https://el.wikipedia.org/wiki/Χαρακτηρισμός_καταλληλότητας_ταινιών) το «κόψικο» των αποσπασμάτων από τις ταινίες έγινε από μαθητές ή εκπαιδευτικούς. Οι εργασίες είναι καθαρά εκπαιδευτικού και ενημερωτικού χαρακτήρα -στο πλαίσιο των δράσεων των μαθητών μας. Δεν έχουν, σε καμιά περίπτωση, χαρακτήρα εμπορικό. Ως πηγές χρησιμοποιήθηκαν οι αναφερόμενες στις εργασίες ενώ τα δικαιώματα των ταινιών ανήκουν στις εταιρείες που τις χρηματοδότησαν.)

-Ταινίες:

-- Στουρνάρα 288 (1959), Συνοικία το όνειρο (1961), Ρένα να η ευκαιρία (1980), Πεθαίνοντας στην Αθήνα (2006)

-Ντοκιμαντέρ:

- Αρχεία:

-- Γυμναστικές επιδείξεις στο Παναθηναϊκό Στάδιο (1953), Εγκαίνια νέας πτέρυγας του ΚΑΠΑΨ  (1957), Η Εβδομάδα Χίου στο ξενοδοχείο Χίλτον  (1969)

- Ενημερωτικές εκπομπές:

- Τηλεοπτικές σειρές:

-Βίντεο κλιπ:

Γνωριμία με τις χώρες των μαθητών μαςΓνωριμία με τις χώρες των μαθητών μας
-Φωτογραφίες και βίντεο από τον εορτασμό της ανεύρεσης του Τίμιου Σταυρού (2023)

____________________

Το Ζ' τεύχος με ταινίες, τηλεοπτικές εκπομπές και ντοκιμαντέρ, βίντεο κλιπ, ερασιτεχνικά φιλμ που έχουν άμεση ή/και έμμεση σχέση με την περιοχή μας βρίσκεται εδώ. Τα σχετικά βίντεο από τις ταινίες μπορείτε να τα δείτε στη σελίδα εδώ  [Τεύχος Ζ': αρχειακό υλικό (7), βίντεο κλιπ (1),  ενημερωτικές εκπομπές (1), ερασιτεχνικά φιλμ (4), ντοκιμαντέρ (1) και  ταινίες μεγάλου μήκους (8) - έκδοση 7.0].

Τεύχη  ΣΤ1', με αρχεία (36), βίντεο κλιπ (1), ενημερωτικές εκπομπές (5), ντοκιμαντέρ (8),  και ΣΤ2', με ερασιτεχνικά φιλμ (7), ταινίες μεγάλου μήκους (35) και τηλεοπτικές σειρές (5),  που έχουν άμεση ή/και έμμεση σχέση με την περιοχή μας. Τα σχετικά βίντεο από τις ταινίες μπορείτε να τα δείτε στη σελίδα εδώ.

Το E' τεύχος με ταινίες, τηλεοπτικές εκπομπές και ντοκιμαντέρ, βίντεο κλιπ, ερασιτεχνικά φιλμ που έχουν άμεση ή/και έμμεση σχέση με την περιοχή μας βρίσκεται εδώ. Τα σχετικά βίντεο από τις ταινίες μπορείτε να τα δείτε στη σελίδα εδώ  [Τεύχος Ε': ντοκιμαντέρ (1), ταινίες μεγάλου μήκους (47), τηλεοπτικές σειρές (2), βίντεο κλιπ (1) και ερασιτεχνικά φιλμ (4) - έκδοση 5.0].

Το Δ' τεύχος με ταινίες, τηλεοπτικές εκπομπές και ντοκιμαντέρ που έχουν άμεση ή/και έμμεση σχέση με την περιοχή μας βρίσκεται εδώ. Τα σχετικά βίντεο από τις ταινίες μπορείτε να τα δείτε στη σελίδα εδώ  [Τεύχος Δ': ντοκιμαντέρ (3), ταινίες μικρού μήκους (2) και ταινίες μεγάλου μήκους (18) - έκδοση 4.0].

Το Γ' τεύχος με ταινίες, τηλεοπτικές εκπομπές και ντοκιμαντέρ που έχουν άμεση ή/και έμμεση σχέση με την περιοχή μας βρίσκεται εδώ. Τα σχετικά βίντεο από τις ταινίες μπορείτε να τα δείτε στη σελίδα εδώ  [Τεύχος Γ': ντοκιμαντέρ (3), ταινίες μικρού μήκους (2) και ταινίες μεγάλου μήκους (18) - έκδοση 3.0].

Το Β' τεύχος με ταινίες, τηλεοπτικές εκπομπές και ντοκιμαντέρ που έχουν άμεση ή/και έμμεση σχέση με την περιοχή μας βρίσκεται εδώ. Τα σχετικά βίντεο από τις ταινίες μπορείτε να τα δείτε στη σελίδα εδώ.  [Τεύχος Β': ντοκιμαντέρ (10), ταινίες μικρού μήκους (1), ταινίες μεγάλου μήκους (41) και τηλεοπτικές σειρές (2), - έκδοση 4.9].

Το Α' τεύχος με ταινίες που έχουν άμεση ή/και έμμεση σχέση με την περιοχή μας βρίσκεται εδώ. Τα σχετικά βίντεο από τις ταινίες μπορείτε να τα δείτε στη σελίδα εδώ.Το Α' τεύχος με ταινίες που έχουν άμεση ή/και έμμεση σχέση με την περιοχή μας βρίσκεται εδώ. Τα σχετικά βίντεο από τις ταινίες μπορείτε να τα δείτε στη σελίδα εδώ. [Τεύχος Α': ταινίες μεγάλου μήκους (81) - έκδοση 5.0].

____________________

* Για τους μαθητές του 56ου Γυμνασίου Αθήνας. Μπορείτε να το ζητήσετε και από τη βιβλιοθήκη του εργαστηρίου Πληροφορικής.

Συντακτική και Φωτογραφική ομάδα Εργαστηρίου Πληροφορικής

-Μέλη και Συνεργάτες:

Αφροδίτη, Δανάη, Δέσποινα,Έλλη, Κέτσια, Λέμπρον Τζέιμς, Μάρα, Μαρία, Μαρία-Διαμάντω, Πρίνσες, Ραμίμ, Σάντρα, Σόνια, Σουζάννα, Σουζάνα-Φαουστίνα, Σοφία, Χριστίνα

-Διευκολυντές/ Συντονιστές:

Σοφία Μαναγλιώτου, Τάσος Kαραμπίνης.