Θέματα Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών Α' επιπέδου

Τεστ προετοιμασίας για την πιστοποίηση (ΕκαιΑ,  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17)

Υλικό-σχετικό-με-την-πιστοποίηση-α’-επιπέδου (με πάρα πολλές ερωτήσεις και απαντήσεις)

Ασκήσεις Πιστοποίησης Α' επιπέδου ΤΠΕ

Ενδεικτικά παραδείγματα ερωτήσεων σε excel

Θέματα Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών Β' επιπέδου

Εκπαιδευτικοί στόχοι: Ταξινομία Bloom και Anderson (ρήματα),

Εκπαιδευτικοί στόχοι: Ταξινομία Bloom και Anderson.

Δικτυακοί τόποι:

Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών στη Χρήση και Αξιοποίηση των ΤΠΕ στην Εκπαιδευτική Διδακτική Διαδικασία (για διάφορες ειδικότητες)

Ερωτήσεις:

47 ερωτήσεις γενικού μέρους, Σύγρονες απόψεις μάθησης (1, 2, 3), Δείγματα Ερωτήσεων -Δοκιμασιών γενικού μέρους (1, 2, 3), Από τις παραδοσιακές στις σύγχρονες απόψεις για την μάθηση, Σύγχρονες απόψεις για την μάθηση (1Bruner, 2Ausubel, 3Bandura).

Ενδιαφέρουσες πλατφόρμες διδακτικού υλικού:

Αίσωπος,

Αποθετήριο Διδακτικών Σεναρίων (Didactic Scenarios Repository?DSR),

Αποθετήριο Εθνικού Κέντρου Τεκμηρίωσης,

Εθνικός Συσσωρευτής Εκπαιδευτικού Περιεχομένου (Φωτόδεντρο),

Ιφιγένεια,

Μάθηση μέσω Σχεδιασμού (Learning by Design),

ΜΗΤΙΔΑ (Μαθησιακή Ηλεκτρονική Τράπεζα Ιδιαίτερης Αξίας Διδακτικών Αντικειμένων),

Πρωτέας,

Οpendiscoveryspace (ODS-ISE)

Συνθετικές εργασίες Πληροφορικής

Αρκετές εργασίες γίνονται σε συνεργασίες με άλλα μαθήματα και κυρίως αυτό της Τεχνολογίας ή στο πλαίσιο των δράσεων για την ευρύτερη περιοχή των Αμπελοκήπων Αθήνας, όπως για παράδειγμα ο εντοπισμός ομάδων των Αμπελοκήπων κατά τη διάρκεια του μεσοπολέμου.

Σημείωση: Η εύρεση των ψηφιακών πηγών από τους μαθητές για τη δημιουργία των παραπάνω τευχών έγινε με τη χρήση του φύλλου εργασίας καθώς και των πηγών που αναφέρει και τους συνδέσμους του symbaloo! (με αντίστοιχο φύλλο εργασίας πραγματοποιήθηκαν και οι υπόλοιπες αναζητήσεις ομάδων της ευρύτερης περιοχής των Αμπελοκήπων Αθήνας).

Υπάρχουν, όμως, και κάποιες ανεξάρτητες που σχετίζονται με κιονωνικά θέματα:, όπως για παράδειγμα: απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο "Τι γνωρίζετε για το κάπνισμα;" κτλ

Χώρες και Μεταφράσεις

Χώρες/ Τόποι:

Αίγυπτος, Αιθιοπία,  Αλβανία, Αφρική, ΓεωργίαΙαπωνίαΙορδανία1, Ιορδανία2, ΚένυαΜπανγκλαντές, ΟυζμπεκιστάνΠακιστάν, Ρωσία, Σαχάρα, ΤουρκίαΦιλιππίνες1, Φιλιππίνες2, Φιλιππίνες3, Φιλιππίνες4

Μεταφράσεις:

Αγγλικά, Αιθιοπικά1, Αιθιοπικά2Αλβανικά1, Αλβανικά11, Αλβανικά2Αραβικά1α, Αραβικά1β, Αραβικά2Αραβικά3ΒουλγαρικάΓαλλικά1, Γαλλικά2Γεωργιανά, Ιλοκάνο1, Ιλοκάνο2, Ινδονησιακά1, Ινδονησιακά2, Ιτνέγκ1, Ιτνέγκ2Καπαμ-πάνγκαν1Καπαμ-πάνγκαν2Κινέζικα1, Κινέζικα1-1Κινέζικα2, Κινέζικα2-1, Λιθουανικά1, Λιθουανικά2, Λινγκάλα1, Λινγκάλα2,  Μπάνγκλα/ Βεγγαλικά1Μπάνγκλα/ Βεγγαλικά2Νιγηριανά,  Ουζμπεκιστανικά, Πακιστανικά (Ούρντου), Παντζάμπι, Περσικά (Φαρσί)Πολωνικά1, Πολωνικά2Ρουμανικά1, Ρουμανικά2, Ρωσικά1, Ρωσικά2Σινχάλα, Σόνα1, Σόνα2,  Σουαχίλι1, Σουαχίλι2, Ταγκάλογκ1Ταγκάλογκ2,  Τιγκρίνια, Τούρκικα1, Τούρκικα1-2Τούρκικα2, Τούρκικα2-2, Φιλιππινέζικα1, Φιλιππινέζικα2, Χίντι

Πες το και έγινε

Τι θέλεις να κάνεις, φτιάξεις;

HumanBeatbox 1

Knockin'

The Crew Five in ... Action 1,

Αυτοβιογραφία,